Produkcja wzrosła z 3 sztuk pomp ciepła do 6. Liczba pracowników pozostała bez zmian.
Przeczytaj, jak pomogliśmy zwiększyć efektywność procesu produkcyjnego w zupełnie nowej hali produkcyjnej dzięki zastosowaniu metodologii Lean. System rurowy przyczynił się do wzrostu produktywności, a także do większego zadowolenia zarówno pracowników, jak i kierownictwa firmy.
Wprowadzenie Lean Manufacturing: dostosowanie procesu produkcyjnego z uwzględnieniem ergonomii
Początkowo produkcja pomp ciepła odbywała się w starej fabryce tekstylnej, gdzie codziennie produkowano około 3 pompy na kilku piętrach budynku. Kierownictwo firmy postanowiło zbudować zupełnie nową halę produkcyjną z jasno określonym celem – zwiększyć produkcję do 6 pomp dziennie na jednej zmianie, przy niezmiennej liczbie pracowników.
Początkowo firma chciała zamówić klasyczne spawane stoły. Nasz zespół, po wizytacji, zalecił jednak specjalnie dopasowane rozwiązanie z systemu rurkowego. Na początku projektu kluczowe było określenie przewidywanej dziennej wydajności produkcji oraz opis obecnego procesu produkcyjnego.
„Z Flexlean dostosowaliśmy cały proces produkcji do zasad lean manufacturing, a następnie wdrożyliśmy go w życie. Zmieniono kolejność operacji produkcyjnych, tak aby poszczególne czynności płynnie się ze sobą łączyły, a przepływ materiału został skrócony do minimum. Zmiany były również omawiane bezpośrednio z pracownikami – pytano ich na przykład, czy podczas pracy stoją czy siedzą, oraz jakich narzędzi używają. Finalnie wszystko zostało zmodernizowane w oparciu o zlepszenie ergonomii pracy i przyspieszenie procesu produkcyjnego” - opisuje menedżer produkcji.
Przykładem przyspieszenia produkcji jest łatwiejsze przemieszczanie produktu między poszczególnymi operacjami produkcyjnymi. Początkowo produkt był transportowany na palecie za pomocą wózka paletowego. Palet ciągle brakowało, co powodowało komplikacje w procesie. Po wprowadzeniu lean manufacturing produkt jest teraz przemieszczany między poszczególnymi operacjami produkcyjnymi za pomocą wózka z systemu rurkowego.
„System jest również bardziej przyjazny dla ludzi – nie musimy zmuszać ich do dostosowywania się do spawanych stołów z katalogu. Wręcz przeciwnie, dostosowujemy stół do ich potrzeb, montując dodatkowe półki czy uchwyty na narzędzia. Z uwagi na elastyczność rozwiązań współpracujemy z Flexlean nawet po dostarczeniu konstrukcji. Wystarczy, że zrobię zdjęcie stanowiska, które wymaga dodatkowego wyposażenia, przypiszę to zapotrzebowanie do schematu konkretnej konstrukcji i zmiana może być szybko wprowadzona.”
System budowy modułowej z rur: Ekonomiczne i elastyczne rozwiązanie
Podjęcie decyzji o zakupie systemu ułatwiła wizualizacja, która pozwoliła kierownictwu firmy uświadomić sobie sens całego rozwiązania i związane z nim korzyści.
„Jako zarząd dostrzegamy dwie główne zalety systemu rurkowego. Możliwość modyfikacji i nanoszenia zmian - ponieważ chcemy nadal rosnąć i dobudować kolejną halę, możemy do istniejących konstrukcji dodać cokolwiek lub rozmontować już nieużywane części i wykorzystać materiały na nowe stanowiska. Drugą zaletą jest dobra cena, mimo że są to rozwiązania nietypowe. Patrząc na wszystko z perspektywy czasu, jesteśmy przekonani, że współpraca z Flexlean była dobrą decyzją.”
Po przeniesieniu produkcji do nowej hali, przy niezmiennej liczbie pracowników, produkcja wzrosła z 3 sztuk pomp ciepła do 6. Dodatkowo planowane jest dalsze zwiększenie. Dzięki szczupłej produkcji i ergonomicznemu układowi stanowisk, pracownicy są bardziej zadowoleni, produktywniejsi i sami zgłaszają pomysły dalszych uproszczeń procesów. System rurkowy świetnie sprawdza się się zarówno przy organizacji nowej przestrzeni, jak i do usprawnienia procesu produkcji.