„Z 40 wózków chcieliśmy zwiększyć produkcję do 70. Ostatecznie udało nam się osiągnąć 115 wózków na zmianę.”
Przeczytaj, jak pomogliśmy poprawić proces produkcji dzięki zastosowaniu zasad szczupłej produkcji. Wzrosła nie tylko produkcja, ale również zaoszczędziliśmy cenny (i drogi) czas oraz zmniejszyliśmy wysiłek pracowników. Po zainstalowaniu systemu modułowego, pracownicy chodzą o wiele mniej, niż wcześniej.
Wprowadzenie szczupłej produkcji: Przyspieszenie o 66 %
Początkowo linia do produkcji wózków do sprzątania była bardzo prosta i nieefektywna: 2 stoły naprzeciwko siebie, wokół których toczyła się cała praca. Dwóch operatorów montowało podstawy, trzeci pakował pozostałe części, a czwarty przygotowywał worki. Wspólnie pakowali gotowe produkty do pudełek. Ciągle musieli chodzić po części. Na stole nie mieściły się zapasy, a do montażu potrzebne były materiały z 40 różnych pudełek. Krótko mówiąc brakowało przemyślanego systemu modułowego.
Głównym celem wprowadzenia szczupłej produkcji było skrócenie czasu wszystkich operacji wykonywanych przez pracowników. Tylko dzięki temu możliwe było znaczne skrócenie całkowitego czasu produkcji. Po wprowadzonych zmianach zanotowano w trakcie pracy czasy poszczególnych operacji i odkryto, że przy jednej z nich udało się skrócić czas z 450 sekund do 300 sekund. To właśnie te sekundy na końcu zmiany przekładają się na dodatkowe palety.
„Całkowicie zlikwidowaliśmy chodzenie po materiały, to było zbędne. A na koniec zmiany lub w nocy przygotowujemy materiały na kolejny dzień“ - mówi inżynier procesów. „Dziś wszyscy pracownicy stoją w miejscu, a wszystko wokół nich się przemieszcza“ - dodaje.
„Wyniki zaprezentowaliśmy w centrali w Niemczech i wszyscy byli zachwyceni. Przy niektórych procesach wdrożymy nawet standard korporacyjny oparty na szczupłej produkcji.“
Jak wdrożyć szczupłą produkcję w praktyce
Pierwszym impulsem do zmiany był w tym przypadku nowy kierownik produkcji, który wcześniej pracował z rozwiązaniami w zakresie szczupłej produkcji. Wspólnie z innymi kolegami spisali procesy robocze oraz wszystkie materiały używane na linii produkcyjnej. Nasz zespół przyjechał na miejsce, aby się przyjrzeć i wspólnie z projektantem opracować najlepsze rozwiązanie. Po drobnych korektach przystąpiliśmy do jego realizacji.
„Chcieliśmy mieć pewność, że inwestycja jest opłacalna, dlatego przeprowadziliśmy test. Ustawiliśmy pięć stołów jeden za drugim, w zasadzie model nowej linii w rzeczywistej skali. Sprawdziliśmy, jak długo zajmuje złożenie wózka. Już po złożeniu 15 sztuk odkryliśmy, że jesteśmy w stanie bez większego wysiłku osiągnąć szybszy czas, niż dotychczas. Przy czym braliśmy pod uwagę, że bardziej doświadczeni operatorzy wykonają te wszystkie czynności jeszcze szybciej".
Zamiast czterech osób produkujących 40 sztuk na zmianę, trzech operatorów wytwarza teraz 115 produktów. Dodatkowo wszyscy pracownicy firmy chwalą sobie łatwość, z jaką można dostosować i modyfikować linię. Systemy rurkowe doskonale dostosują się do Twoich realiów produkcyjnych, zwiększając efektywność pracy.